Ortodonti kelimesi, Yunanca’da ortho düzgün ve odons diş kelimelerinden oluşmaktadır. Ortodonti anabilim dalı, dişlerin diş kemikleri (alveolar kretler) üzerinde düzgün şekilde yerleşmesi ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen Diş Hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Dişlerin çene kemiği üzerinde düzün sıralanması iyi bir çiğneme ve konuşma fonksiyonu ve estetik bir gülümseme için gereklidir.

Her ne kadar düzgün diş anlamına gelse de, kelime anlamını aşan Ortodonti bölümü, günümüzde sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi etmektedir. Ortodonti bilimi, alt ve üst çenenin kafa kaidesine ve birbirlerine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak incelemektedir.

Ortodontik tedavi görmenin dişlerin ve çenelerin estetik olarak düzeltilmesi yanında genel sağlık durumunuz üzerine de pek çok faydası vardır. Çapraşık dişlerin temizlenmesi zordur. Kötü kapanış diş yüzeylerinde aşınmalara, çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarda bozukluklara ve diş eti çekilmesine sebep olabilir. Tüm bu durumlara zamanla çene eklemi hastalıkları ve ağrıları eşlik eder. Tedavi edilmediğinde diş bozuklukları daha ciddi hale dönüşerek erken diş kayıpları gibi geri dönüşü olmayan durumlar ortaya çıkabilir.

Ortodontide yeni  gelişen teknolojiler sayesinde, kliniğimizde estetik olarak metal diş tellerinin gözükmesini istemeyen hastalarımıza dışardan farkedilmeyen tamamen şeffaf porselen ve safir braketler, şeffaf teller, dişlerin iç kısmına yapıştırılan braketler (lingual teknik), istenildiğinde çıkartılabilen şeffaf plaklar (aligners) gibi seçenekler sunmaktayız.